רפואה אלטרנטיבית

מספרים שבסין משלם האדם לרופא כל עוד הוא בריא. אם יש תור ארוך של אנשים לפני דלתו של רופא דע כי זה הוא רופא גרוע ועני שמטופליו חולים והם אינם משלמים לו.
בתרבות זו הדרגה הגבוה ביותר בעולם הרפואה היא המורה ולא הרופא, זה שמלמד להבדיל מזה שמרפא.

הרפואה האלטרנטיבית של היום היא הרפואה הטבעית שלפני המהפכה התעשייתית והקדמה של המאה העשרים. היא אלטרנטיבית למציאות המודרנית החמה והלחוצה של היום ואמורה לספק גם הישגים ממשיים בריפוי והבראה וגם את הנחמה והחום הדרושים לנו כל כך בתוך הניקור הקר הזה של התרבות בא אנו חיים – הרפואה האלטרנטיבית פרצה אל החיים שלנו מתוך מחסור ומצוקה שקיימים בשפע של המציאות המודרנית.
שני סוגי הרפואה, הקונונציונלית והאלטרנטיבית, הנן רק חלק מייצג של שתי גישות ששונות אחת מהשנייה כמזרח ממערב…
האחת הנה כולית, הוליסטית במהותה אשר לוקחת בחשבון את המכלול כולו כשבתוך המכלול הזה מנצחת הרוח האנושית זו שאמורה לתת כיוון וסיבה לחייו של האדם ואילו הגישה השנייה עוסקת יותר בהתמחות, בחלוקה ובספציפיקציה הלייזרית אשר מסוגלת לתקן בגוף החיי מבחוץ ומבפנים.
כך במציאות היום יומית שלנו נמצאות להן שתי הגישות הללו ואנחנו המין האנושי לא הצלחנו עדיין להוות גשר ולחבר בחיינו בין שתיהן שלכאורה נראות מנוגדות, נראות מנוגדות מפני ששתיהן יחד הנן חלק ממכלול הרבה יותר גדול שמוכר לנו בשם חיים.
גישה אחת נוגעת בפרטים ושוכחת שסכום החלקים קטן מהשלם והשנייה מזניחה פרטים חשובים בדרך לאלוהים. נראה אם כך שרק המין האנושי בעצמו יכול לשמש דבק מקשר בין שתי הגישות הללו ואולי בבגרותנו שלנו נוכל להיות עדים לחיבור האדם שיושב ליד עץ בטבע במשך ימים ולמד עליו מתוך התנסות חוויתית מתמשכת לבין האדם שמקדיש מזמנו היקר למחקר ולגילוי בעזרת השכלולים שקיימים אצלו במעבדה, כאשר שניהם יחד מגויסים להווה בריא יותר.

הרפואה האלטרנטיבית בעצם מנסה לגעת ביותר מאשר חלקיו הפיזיים של גוף האדם ומחוברת לכן יותר לחייו היום יומיים – לחלקים שכוללים את התנהגותו של האדם, מעשיו, הרגשותיו והדרך שבה הוא חושב. היא אמורה לתת מענה הן למכאובים הפיזיים שלו בטיפולים ספציפיים אשר עובדים יחד עם הגוף של האדם (רפלקסולוגיה, עיסויי, רפואה סינית, שיאצו ועוד) והן למצוקות החווייתיות של האדם ברמה ההווייתית אשר גורמות לסבל נפשי עמוק (שיטת סילבה, הילינג, שיטת אלכסנדר, מודעות דרך הגוף ועוד) וכל זה מתוך אמות מידה ששאולות מהטבע ומהחיים עצמם.
כל התובנות הללו דורשות מהמטפל ברפואה האלטרנטיבית לימוד מעמיק אל תוך תחום התמחותו ואל מדע החיים בכלל כאשר הוא בעצם מקדיש את חייו לאומנתו עד אשר יהפוך כלי שדרכו זורם הידע, השיטה והריפוי. לא מדובר בקורס כזה או אחר או בתעודה שתלויה על הקיר מפני שאז חוטאת הרפואה האלטרנטיבית בחטא של המאה העשרים, חטא השורה תחתונה וההישגיות, שוכחת את הדרך ואת התהליך: אלו אשר ממרקים, מכוונים והופכים (כמו בתהליך אלכימי) את התלמיד למטפל ולכן למורה בעצמו.

הרפואה המשלימה מאפשרת לנו בעשרות דרכים שונות לשמור על בריאותנו ולשפר את חיינו כאשר היא לוקחת אותנו, את כל אחד מאתנו, כמרכז העניין – כל שיטה ודרכה כל מטפל וכישוריו. הרפואה הקונבנציונלית למדה אותנו מקצועיות מה היא, והמטפל האלטרנטיבי חייב לאמץ אל דרכו מקצועיות זו כשהחום האנושי הנו נר לרגליו וחלק בלתי נפרד מהדרך.
השורה התחתונה לאדם שכואב לו ומגיע לבקש עזרא תהיה תמיד מידת האפקטיביות של התהליך והחיבור של האדם איתו כאשר לנו אוהדי דרך החיים הזו נותר רק לברר, לבדוק ולמצוא את הטיפול והמטפל שהנם נכונים עבורנו.

יוסי אפללו

© כל הזכויות שמורות ליוסי אפללו